13. - 15. SEPTEMBER 2019,  Centrum Ultimuv Banská Bystrica, Hurbanova 14/A

Organizátor eventu: ULTIMUV®

Mediálni partneri: Zoznam.sk a Predpredaj.sk

©2019 by BORN TO MUV Workshop & Conference.

PROGRAM WORKSHOPU

2 DNI | 13. - 14.9.2019 | Centrum Ultimuv Banská Bystrica, Hurbanova 14/A

Stagnujete v behu, chcete zefektívniť svoju techniku, zlepšiť svoj výkon, bežať rýchlejšie a bez zranení? Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť stretnúť svetové eso v oblasti behu, profesora, lekára a maratónca Marka Cucuzzelu.Spolu s najlepším slovenským spartanom Petrom Žiškom a členmi metodicko-vedeckého tímu Ultimuv si pripravili pre skúsených, ale aj začínajúcich bežcov, dvojdňový workshop s praktickými
ukážkami počas prednášok.

Prvýkrát na Slovensku!

 

12,5 KREDITOV

Slovenská komora fyzioterapeutov zaradila Workshop do zoznamu aktivít sústavného vzdelávania podľa vyhlášky MZ SR č. 74/2019 z 15. februára 2019 o kritériách a spôsobe hodnotenia sústavného vzdelávania zdravotníckeho pracovníka a prideľuje jej 12,5 kreditov.

 

TÉMY, KTORÉ VÁS BUDÚ ZAUJÍMAŤ

 

NAJNOVŠIE POZNATKY Z USA

Americký profesor medicíny Mark Cucuzzella sa viac ako 30 rokov venuje výskumu a vedeckému bádaniu, ktorého cieľom je zistiť, ako bežať zdravšie, jednoduchšie, efektívnejšie a najmä bez zranení. Počas workshopu sa s účastníkmi podelí o svoje skúsenosti a znalosti nielen formou prednášok.
Mimo oficiálneho programu sa k nemu môžete pridať aj na dobrovoľný ranný beh. Je autorom knižného bestselleru Run For Your Life, ktorý sa stal manuálom efektívnejšieho a zdravšieho behu pre začínajúcich aj skúsených bežcov.

HARMONOGRAM WORKSHOPU

13. septembra 2019

9.00

BEH S DR. MARCOM CUCUZZELLOM

Bežci: Dr. Mark Cucuzzella, Tomáš Rusňák, SB, INHC

Neoficiálna časť programu: dobrovoľný ranný beh za účasti Dr. Marka Cucuzzellu, ktorému takouto formou predstavíme krásy slovenských hôr.

Trasa: Stretnutie o 9:00 na Donovaloch na parkovisku pred Donovalským Pivovarom. Čaká nás vytrvalostný 2-3 hodinový beh. Trasu sa dozviete na mieste. 

16.00 - 16.15

OFICIÁLNY ZAČIATOK WORKSHOPU

Predstavenie prednášajúcich a privítanie účastníkov workshopu.

16.15 - 18.15

AKO SA STAŤ VYTRVALCOM, VYTRVALOSŤ V SILE NA PREKÁŽKOVÝCH BEHOCH

Prednášajúci: Mgr. Peter Žiška, PhD.

Prednáška je zameraná na vytrvalostné schopnosti, spôsoby jej rozvoja a Peťov pohľad nadobudnutý z praktických skúseností, ktoré testoval sám na sebe. Venovať sa bude aj metóde rozvoja vytrvalostných schopností, hypoxickej príprave, regenerácii a strave pri vytrvalostnom výkone.

18.30 - 19.30 | Prednáška za účasti prekladateľa

WHY WE RUN: PSYCHOLOGY AND ANTHROPOLOGY OF RUNNING / BIOMECHANICS OF RUNNING

SK: Prečo beháme: Psychológia a antropológia behu / Biomechanika behu, Prednášajúci: Dr. Mark Cucuzzella

Ľudské telo a mozog sú pri behu vzájomne prepojené. Prednáška sa zameria na mentálne aspekty behu, ako aj na kostrovú adaptáciu v tele, ktorá nám umožňuje bežať s mimoriadnou efektivitou. Mimo témy nezostanú ani faktory, ktoré na túto efektivitu vplývajú.

19.30 - 20.30 | Diskusia za účasti prekladateľa

AEROBIC DEVELOPMENT / THE ROLE OF INTENSITY, COORDINATION AND PEAKING

SK: Rozvoj aeróbneho prahu / Úloha intenzity, koordinácie a maximalizovanie výkonu, Prednášajúci: Dr. Mark Cucuzzella

Prednáška a diskusia budú venované téme, ako vybudovať zdravý aeróbny systém, ktorý sa premieta do všetkých aspektov vášho života. Správny aeróbny rozvoj predstavuje nevyhnutný základ pre zdravie a kondíciu. A ak chcete behať súťažne, intenzita v tréningu je len špičkou ľadovca.

 

14. septembra 2019

7.00 - 8.00

BEH S MARKOM CUCUZZELOM

Bežci: Dr. Mark Cucuzzella

Neoficiálna časť programu: dobrovoľný ranný beh za účasti

Dr. Marka Cucuzzellu, v rámci ktorého s ním môžu účastníci voľne diskutovať a spoznať ho zo športovej stránky.

Trasa: Stretnutie o 7:00 pred centrom Ultimuv v BB. Trasu sa dozviete na mieste. 

8.30 - 10.00

​ÚLOHA DIAGNOSTIKY PRI BEHU

Prednášajúci: Metodicko-vedecký tím Ultimuv (Mgr. Miroslava Barcalová, Tomáš Rusňák, SB, INHC, Mgr. Daniel Gargula, Mgr. Martin Jesenský, PhD. a Mgr. Dušan Hudák)

Diagnostika pohybového aparátu, techniky a biomechaniky behu predstavuje východiskový krok determinujúci ďalšie postupy v prevencii pred zranením, pri efektivite pohybu a výkone. Popisom nami využívaných diagnostických metód budú prezentované možnosti aplikovania získaných údajov do praxe z fyzioterapeutického a trénerského pohľadu. Čiastočne bude poukázané na diferencovanosť markerov získaných podologickou analýzou pri behu v rôznej obuvi.

10.15 - 11.45 | Prednáška za účasti prekladateľa

POSTURE/MOBILITY/STABILITY/BREATHING

SK: Postúra/mobilita/stabilita/dýchanie,

Prednášajúci: Dr. Mark Cucuzzella

Dobré držanie tela a dýchanie je často základom nielen pri športe, ale aj pre utuženie dlhého a kvalitného života a dosahovanie stabilných výkonov. Prednáška zameraná na všetky základné aspekty, ktoré patria medzi alfu a omegu pri behaní.

12.00 - 13.00

OBED

Možnosť výberu z 2 jedál (výber v prvý deň Workshopu).

13.00 - 13.45 | Prednáška za účasti prekladateľa

EXPERIENCE OF LOW CARB - EVIDENCE

SK: Skúsenosti s nízkosacharidovou stravou

Prednášajúci: Dr. Mark Cucuzzella

Prednáška, kde budete môcť s Markom diskutovať o základoch výživy, na základe vašich vlastných zdravotných a fyziologických potrieb. Konkrétne sa dotkneme adaptácie tela na nízku hladinu sacharidov pre výkon a kto z takejto nízkosacharidovej stravy môže mať úžitok.

13.45 - 14.15

ÚLOHA ĽUDSKÉHO CHODIDLA A NOHY PRI BEHU

Prednášajúci: Tomáš Rusňák, SB, INHC

Celostný pohľad na pohyb bežca cez svalovo-fasciálne reťazce s využitím metodiky Anatomy Trains. Praktické ukážky pre beh, zamerané na rozvoj chodidiel, dolných končatín v pohybe.

14.15 - 15.00 | Prednáška za účasti prekladateľa

FORM DRILLS TO RE-ENFORCE MOTOR SKILLS - WARM UP AND COOL DOWN

SK: Tréning ako prostriedok na posilnenie motorických schopností, Prednášajúci: Dr. Mark Cucuzzella

Mark sa na tejto prednáške podelí s jednoduchými a zábavnými cvikmi, prostredníctvom ktorých si zlepšíte svoju mobilitu a dosiahnete väčšiu silu v pohybe a zároveň lepší odraz.

15.00 - 15.20

PRESTÁVKA

Krátka prestávka vo forme "coffee break-u".

15.20 - 15.50

ÚLOHA ĽUDSKÉHO CHODIDLA A NOHY PRI BEHU

Prednášajúci: Tomáš Rusňák, SB, INHC

Celostný pohľad na pohyb bežca cez svalovo-fasciálne reťazce s využitím metodiky Anatomy Trains. Praktické ukážky pre beh, zamerané na rozvoj dýchania, chrbtice, postavenia hlavy a používania paží v pohybe.

15.50 - 16.50 | Prednáška za účasti prekladateľa

AGING, RECOVERY, OVERTRAINING SYNDROME

SK: Starnutie, regenerácia, syndróm pretrénovania, Prednášajúci: Dr. Mark Cucuzzella

​Téma, ktorá sa často preberá nielen v bežeckých kruhoch a odpovede na ne sú častokrát nejednoznačné. Mark nazerá na tieto jednotlivé body inovátorským pohľadom a odpovede, ktoré dostanete sú založené na jeho dlhoročných skúsenostiach a vedeckom bádaní.